About Us About Us

Shri Vinay Kwatra, Foreign Secretary

Shri Vinay Kwatra Foreign SecretaryShri Vinay Kwatra joined the Indian Foreign Service in 1988.

He has served as Third Secretary and then Second Secretary in the Permanent Mission of India in Geneva until 1993.

Between 1993 and 2003, he served as Desk Officer at Headquarters dealing with United Nations, and subsequently in the Diplomatic Missions in South Africa and Uzbekistan. Between 2003 and 2006, he served as Counsellor and later as the Deputy Chief of Mission in the Embassy of India, Beijing, China. From 2006 to 2010, he represented India at the SAARC Secretariat in Nepal as head of the Trade, Economy and Finance Bureau.

From May 2010 till July 2013, he served as Minister (Commerce) in the Embassy of India, Washington.

Between July 2013 and October 2015, Shri Kwatra headed the Policy Planning & Research Division; and later served as the head of Americas Division in the Ministry of External Affairs. From October 2015 till August 2017, Shri Kwatra served as Joint Secretary in the office of the Prime Minister of India.

From August 2017 till February 2020, he served as the Ambassador of India to France and from March 2020 till April, 2022, he served as the Ambassador of India to Nepal.

Shri Kwatra assumed charge as Foreign Secretary on 1 May, 2022.

He is married to Pooja.

***